Pohybová čidla se stávají nedílnou součástí domácích systémů a jejich použití na schodech nabízí četné výhody. Pohybový senzor je nejen moderní vychytávka, ale také mimořádně funkční doplněk, který zvyšuje komfort a bezpečnost používání schodů. Výběrem správného modelu a dodržováním montážního návodu si můžeme užívat pohodlí a úsporu energie v našem domově. Jak ale zapojit pohybový senzor naschodech a jaký pohybový senzor na schody bude vhodný? V dnešním příspěvku se podíváme na tento problém a řekneme vám, jak vybrat správný model snímače a jak jej správně nainstalovat.
Jaký pohybový senzor na schody?
Pohybové senzory nacházejí v našich domácnostech široké uplatnění. Lze je využít mnoha způsoby. My se však dnes zaměříme na pohybová čidla integrovaná s osvětlením na schodech. To vše proto, aby pohyb po schodech byl pro členy domácnosti pohodlný a bezpečný. K úspoře energie se používají také pohybové senzory integrované s osvětlením. Abych to shrnul, na schodech jsou instalovány pohybové senzory, které zapínají osvětlení při stoupání po schodech. Proto se vyplatí optimálně přizpůsobit řešení individuálním potřebám a očekáváním. Ale jak to udělat? Jaký pohybový senzor na schody si vybrat? Na trhu jsou dostupné různé typy senzorů, které se liší funkčností, dosahem a dalšími možnostmi. Na co si tedy dát pozor při výběru toho správného modelu?
Pohybové čidlo přizpůsobené typu schodiště
Klíčovou otázkou při výběru modelu pohybového senzoru pro schody je samozřejmě jeho konfrontace s vlastními očekáváními a preferencemi. Ukazuje se však, že zásadní je i model schodů, které plánujeme takovým senzorem vybavit. O ideální funkčnosti pohybového senzoru lze hovořit pouze tehdy, když reaguje pouze na osoby vstupující do schodů. Parametry, na které si musíme dát pozor, jsou schopnost přesně nastavit rozsah a úhel detekce. V případě modulových nebo točitých schodišť, oblíbených v moderní výstavbě, bychom měli zaměřit svou pozornost na jednoprvkové snímače pohybu.
Pohybový senzor pro schody
Pokud se rozhodneme pro schody, které jsou otevřené nebo zabudované pouze z jedné strany, musíme věnovat zvláštní pozornost tomu, aby pohybové čidlo nerozsvítilo světlo, když míjíte schody. Náš senzor by proto měl takový pohyb ignorovat. Z tohoto důvodu jsou aktivní optické senzory vhodnější pro modely schodišť, jako jsou modulové, mlýnářské nebo točité schody, než PIR senzory. Aktivní optické senzory fungují tak, že vysílají paprsek světla. V případě otevřených schodů budou hitem jednoprvkové senzory s úzkým úhlem detekce. Možnost optimálního přizpůsobení senzoru schodům poskytnou senzory s možností nastavení dosahu s přesností na 10 cm. Vyplatí se vybrat takové modely pro otevřené schody.
Jak připojit pohybový senzor na schodech?
Kiedy już wybierzemy idealny model do swoich schodów, pozostaje jeszcze jedna kwestia – jak podłączyć czujnik ruchu na schodach? Podłączenie czujnika ruchu może wydawać się skomplikowane, jednak z odpowiednimi wskazówkami jest to Jakmile jste si vybrali dokonalý model pro vaše schody, je tu ještě jeden problém – jakpřipojit pohybový senzor na schodech? Připojení pohybového senzoru se může zdát složité, ale se správnými tipy je to úkol, který by měla zvládnout většina. Kde tedy začít a jak zapojit pohybové čidlo na schodech? Naprostá většina pohybových senzorů je určena pro povrchovou montáž. Než začnete pracovat, nezapomeňte, že všechny činnosti by měly být prováděny s vypnutým napájením. Různé modely snímačů mohou mít různá schémata zapojení. Proto bychom se měli řídit především návodem přiloženým k senzoru, který by měl specifikovat snadnou instalaci senzoru a jeho konfiguraci. Součástí manuálu je většinou schéma zapojení, kterým se musíme řídit. Určuje, jak je pohybový senzor zapojen mezi napájený přijímač (lampa, LED osvětlení) a zdroj energie. Pokud si s konkrétním schématem nevíte rady, nejbezpečnějším řešením je využít služeb zkušeného elektrikáře. Pak si můžete bezpečně užívat nové funkce na svých schodech, aniž byste museli vynakládat jakékoli úsilí.
Využili jste rady?
Pošlete fotky, rádi je ukážeme v tomto článku.